Amerikas pieredze pašu acīm

Ar mērķi – skatīt praksē, kā savus ganāmpulkus apsaimnieko izdaudzinātās lielo izslaukumu saimniecības ASV, uzzināt, ko jaunu varam mācīties un kur esam līdzvērtīgi vai pat soli priekšā saviem Amerikas kolēģiem, – uz ASV, Viskonsinas štatu, pieredzes apmaiņas braucienā no 20. līdz 28. maijam bija devušies liellopu ganāmpulku īpašnieki no Vidzemes un Latgales. Braucienu organizēja AS Siguldas ciltslietu un mākslīgās apsēklošanas stacija sadarbībā ar ASV holdingkompāniju GENEX, kas ir viena no pasaulē lielākajām vaislas buļļu spermas ražotājām un izplatītājām.

(Attēlā raksta sākumā: TOYSTORY buļļu lecināšanas stacija uzņēmumā GENEX.)

Brauciena laikā piensaimniekiem bija lieliskas iespējas papildināt savas zināšanas, viesojoties dažāda lieluma saimniecībās. Mūsu zemnieki izrādīja lielu interesi par ganāmpulka atražošanu, teļu audzēšanu, novietņu iekārtojumu, ņemot vērā, ka klimatiskie apstākļi Viskonsinas štatā ir līdzīgi kā Latvijā.

Apmeklējām arī saimniecību, kurā slaukšanai tiek izmantoti roboti. ASV piensaimnieki atzīst, ka slaukšanas robotu izmantošanā Eiropa ir Ameriku apsteigusi. Pēdējos gados saimniecības ASV saskaras ar nopietnu darbaspēka trūkumu, kas arvien vairāk saimniekiem liek domāt par robotu iegādi un pēc iespējas lielāku saimniecību mehanizāciju.

Ļoti interesants bija saimniecības Harmony Ho Dairy apmeklējums, kurā, izmantojot augstās tehnoloģijas, veic tā saucamo embriju skalošanu (programmas GENESIS ietvaros).

No šīs saimniecības GENEX katru gadu iegūst pasaules klases buļļus, kas tiek plaši izmantoti ganāmpulku atražošanā visā pasaulē, arī Latvijā. Kā zināms, GENEX labāko vaislas buļļu spermu Latvijā ekskluzīvi piedāvā AS Siguldas ciltslietu un mākslīgās apsēklošanas stacija. 

Attēlā: govju grupas, no kurām iegūst embrijus programmas GENESIS ietvaros.

Latvijas piensaimniekiem bija lieliska iespēja iepazīties arī ar paša uzņēmuma GENEX darbību, apmeklējot tā galveno mītni Šavano. Viesiem no Latvijas tika dota iespējā skatīt buļļu lecināšanas procesu, spermas vērtēšanas laboratoriju, kā arī milzīgo loģistikas centru.  

Attēlā: GENEX loģistikas centrs, biomateriāla uzglabāšanas konteineri.

Notika arī lekcijas par lielo ganāmpulku apsaimniekošanu un piena nozares situāciju ASV, un iepazīšanās ar visjaunākajiem GENEX produktiem piena nozares saimniecībām. 

Attēlā: GENEX loģistikas centrs, Djuāra trauki, kas mēros ceļu uz visdažādākajām pasaules valstīm.

Vizītes laikā mūsu saimnieki varēja pārliecināties, ka viņu ganāmpulkos govju un telīšu sēklošanai tiek izmantoti pasaules klases vaislinieki, kas ļauj nodrošināt augstus ražības un atražošanas rādītājus. Amerikas pieredze ir veicinājusi lielāku interesi par pēc dzimuma šķiroto spermu un genoma testu izmantošanu ganāmpulka atražošanā, ko ļoti plaši izmanto ASV piensaimnieki.

Protams, paralēli intensīvai pieredzes apmaiņai un mācībām, netika aizmirsts arī par atpūtas brīžiem. Brauciena dalībnieki apmeklēja Ženēvas ezeru, Medisonu un vienu skaistākajām ASV metropolēm − Čikāgu.

Teksts un foto: Līga Kubuliņa,  AS Siguldas ciltslietu un mākslīgās apsēklošanas stacija liellopu audzēšanas konsultante.