Ceļš uz efektīvāku ģenētisko progresu govkopībā ir iesākts

Ceļš uz efektīvāku ģenētisko progresu govkopībā ir iesākts – pirmie govju sugas vīrišķo gamētu dzimumškirošanas mēģinājumi ir sekmīgi

Latvijas Biozinātņu un Tehnoloģiju universitātes (LBTU) Veterinārmedicīnas fakultātes (VMF) pētnieki kopīgi ar ar Rīgas Tehniskās universitātes (RTU) Mašīnzinību, transporta un aeronautikas fakultātes (MTAF) Biočipu Zinātniskās Laboratorijas zinātniekiem, kā arī Kurzemes ciltslietu mākslīgās apsēklošanas stacijas (CMAS), AS Dimedium un Siguldas mākslīgās apsēklošanas stacijas speciālistiem, SIA Griezes Lejnieki personālu, kā partneriem, jau vairāk kā gadu realizē ELFLA  projektu Nr. 22-00-A01612-000008 “Buļļu spermas dzimumšķirošana izmantojot inovatīvu tehnoloģiju”.

Pašlaik tirgū ir pieejama tikai importēta dzimum-šķirota buļļu sperma jo pasaulē šī joma ir samērā monopolizēta. Nav iespējas iegādāties Latvijā turēto govju sugas vaislinieku dzimum-šķirotu bioproduktu-spermu vēlamā dzimuma teļu iegūšanai.

LBTU VMF aizvadītajā laika posmā ir uzlabota un pielāgota VMF Veterinārā Asistētās Reprodukcijas laboratorija C116. Ir sagādāts inkubators gamētu/embriju kultivēšanai, gaisa attīrīšanas ierīce, spermas novērtēšanas, koncentrācijas noteikšanas kamera, maza izmēra tubu sildītājs un citas vitāli nepieciešamas lietas projekta uzdevumu veikšanai.

Ir notikusi SIA Griezes Lejnieki dzīvnieku ģenētiskās kvalitātes izvērtēšana, tika atlasītas saimniecisko dzimumgatavību sasniegušu telīšu grupas, un uzsākta kontrol-grupas dzīvnieku mākslīgā apsēklošana izmantojot konvencionālo un dzimum-šķiroto spermu, kāda līdz šim ir pieejama.  Ir noteikta grūsnība, analizēti rezultāti, kādi tika iegūti izmantojot konvencionālo vietējo, importa, kā arī dzimumšķiroto bioproduktu (kas pašlaik ir tikai importa prece).

Projekta partneris RTU MTAF Biočipu Zinātniskās Laboratorijā ir noteikta buļļa dzimuma spermatozoīdu atpazīšanas (atšķirības pazīmju) parametri, pēc kuriem būtu iespējams buļļu spermu sašķirot pēc dzimuma. Sekojoši, pēc noteiktajiem dzimuma atšķirības parametriem, buļļa sperma tika šķirota ar dažādām metodēm un iekārtām, lai piemeklētu spermatozoīdiem saudzējošāko šķirošanas veidu. Saudzējoša buļļa dzimuma spermas šķirošana ir ļoti nozīmīga spermas drošuma un efektivitātes rādījumiem. Dzimušķirošanas process atstāj ietekmi uz spermatozoīdu spēcīgumu un dzīvotspēja pēc procesa tiek pārbaudīta gan natīvā, gan pēc sasaldēšanas kriopreservācijai. Iesaldētā dzimum-šķirotajai buļļu spermai vispirms tiks veikti drošuma un efektivitātes testi laboratorijas apstākļos, izmantojot testus, kā arī un sekojoši notiks pārbaude in vivo, tos izmantojot govju mākslīgajai apsēklošanai, kā arī embriju iegūšanai in vitro  ar sekojošu transferenci gan fresh, gan arī pēc krio-prezervācijas.

Projekts "Buļļu spermas dzimumšķirošana izmantojot inovatīvu tehnoloģiju" (Nr. 22-00-A01612-000008 tiek īstenots projekts Latvijas Lauku attīstības programma 2014. - 2020. gadam pasākuma 16. "Sadarbība" 16.1 apakšpasākuma: "Atbalsts EIP lauksaimniecības ražīguma un ilgtspējas darba grupu projekta īstenošanai" (Nr. 22-00-A01612-000002). Projekta uzsākts 2022. gada 1. oktobrī un tiks realizēts līdz 2025. gada 30, jūnijam, tā kopējais finansējums ir 425 000,00 eiro. Projektu atbalsta Zemkopības ministrija un Lauku atbalsta dienests.