Siguldas CMAS: protam saražot pasaules līmeņa produktu

Kāds ir Siguldas CMAS piedāvājums un kā tas mainījies pēdējos gados?

N.Feodorovs: Stacija dibināta 1957. gadā. Toreiz tas bija valsts uzņēmums, un, atjaunojoties Latvijas neatkarībai, kļuva par valsts akciju sabiedrību, pēc tam – par privātu akciju sabiedrību.
Darbojamies sekmīgi līdz šai dienai. Šeit strādā pieredzējuši speciālisti, kuri nodod savas zināšanas un prasmes jaunajiem darbiniekiem. Mācamies, lai ieviestu jaunāko, kas šajā jomā ir pieejams. Esam iegādājušies Eiropā modernāko iekārtu spermas novērtēšanai un ražošanai, un tas garantē, ka mūsu ražotais bioprodukts ir augstas kvalitātes un atbilstošs visām prasībām. 

Piedāvājumā šobrīd ir dažādu šķirņu vairāk nekā 100 buļļu sperma, tajā skaitā arī gaļas šķirņu. Pieprasītākā ir Holšteinas melnraibo un sarkanraibo buļļu ģenētika. Piedāvājam arī citu sarkano šķirņu vaisliniekus. Piedalāmies ģenētisko resursu saglabāšanas programmās. Pie mums var iegādāties Latvijas brūnās un Latvijas zilās šķirnes vaislinieku spermu. 

- Kādēļ zemnieki izvēlas eksotiskās šķirnes?

N. Feodorovs: Zemnieki, apmeklējot ārvalstis, ne reti nokļūst skaistās vietās, kur ainavu papildina tās vai citas šķirnes dzīvnieki, tādēļ arī viens otrs saimnieks izlemj savu vidi papildināt ar attiecīgās šķirnes liellopiem. Mēs to respektējam, jo cenšamies klientus saprast un piegādāt to, ko viņi vēlas.

S.Arcimoviča: Latvijā jau ilgu laiku dominē Holšteinas melnraibā šķirne. Bet piensaimniecības krīzes apstākļos ir pieaudzis pieprasījums pēc sarkano šķirņu vaisliniekiem, kuru pēcnācējiem ir salīdzinoši augstāks tauku un olbaltumvielu saturs pienā, labāka ilgmūžība, stiprākas kājas. Šie lopi Latvijas klimatiskajos un piensaimniecības krīzes apstākļos ir konkurētspējīgi. 

Lai sasniegtu un noturētu augstus izslaukumus, Holšteinas melnraibajām govīm jānodrošina atbilstoša ēdināšana un labturība. Holšteinas ģenētika, ko piedāvājam, ir novērtēta pēc pēcnācēju kvalitātes, gan ar genoma vērtējumu, gan ir pēc dzimuma šķirotā sperma. Šie vaislinieki ir ar izciliem ciltsrakstiem no populāriem pasaules ciltstēviem (International TOP 100).

Mums ir ļoti labi sadarbības partneri – ASV holdingkompānija CRI, Vācijas uzņēmums GGI (uzņēmums German Genetics International), ziemeļvalstu kompānija Viking Genetics, no kuriem var iegādāties ļoti labu ģenētiku piena un gaļas šķirnēm. Bet strādājam arī ar citām ārvalstu kompānijām, jo mums nepastāv nekādi ierobežojumi attiecībā uz sadarbības partneriem.

N. Feodorovs: Svarīgākais, ka mēs savu piedāvājumu neorientējam uz šī mirkļa izdevīgumu – ko varam lētāk iepirkt un dārgāk pārdot, bet uz ilgtermiņa sadarbību. To novērtē arī zemnieki, redzot labo rezultātu. 

- Pēc kādiem kritērijiem secināt, ka Siguldas CMAS piedāvājums ir labs?

N.Feororovs: Pierādījumi veidojas gadu gaitā. Mūsu piegādes vienmēr bijušas precīzas un regulāras. Spermas uzglabāšanai ir nepieciešams šķidrais slāpeklis, ko vienmēr esam precīzi piegādājuši, tādējādi cilvēkam nav jālauza galva, vai slāpekļa pietiks un biomateriāls neizkusīs. Nodrošinām servisu, jo zemniekiem pietiek citu rūpju, tādēļ palīdzam risināt spermas piegādes un uzglabāšanas jautājumus.

Mūsu pastāvīgais klientu loks ir ap 400 saimniecību. Mēs nevērtējam klientu pēc tā, cik viņam liela vai maza saimniecība, cik mums izdevīgi ar viņu sadarboties. Mēs priecājamies par visiem, kas palikuši un strādā Latvijā piena ar un gaļas ražošanā. Daudzas saimniecības, izmantojot mūsu piedāvātos buļļus, ir sasniegušas izcilus rezultātus ganāmpulka ražībā. Varu minēt dažas – z/s „Kalna Dambrāni”, J. Gierkena zemnieku saimniecība, z/s „Gaidas”, z/s „Kļavas V”, z/s „Palejkalni”, z/s „Renči”. Vēl ir ļoti daudz labu saimniecību.

S.Arcimoviča: Mēs vismaz reizi mēnesī ar saimniekiem sazināmies, ja nepieciešams, apmeklējam saimniecību kopā ar mūsu jaunajiem speciālistiem, kuri strādā mūsu uzņēmumā. Mārtiņš Zicmanis un Evija Kivliniece ir mūsu jaunie zootehniķi, kuri pārņem mūsu pieredzi, nāk ar jaunām idejām, un tas ir garants mūsu attīstībai. Mums ir komandas darbs.

Pats labākais novērtējums ir tad, ja, braucot vizītēs, saimnieks atzīst, ka teles, kas dzimušas no mūsu buļļiem – pašražotiem un importētiem – ir labākas nekā iepriekšējā paaudze. 

N.Feodorovs: Tas ir gandarījums par mūsu darbu un novērtējums. Pamatā mēs paši izvēlamies, kādu ģenētiku ārvalstīs pirkt, vienlaikus mēs arī piedāvājam klientiem piedalīties šajā procesā, lai viņi pēc saviem ieskatiem var izvēlēties tādu materiālu, kāds nepieciešams viņa ganāmpulkam. Ir vairākas saimniecības, kas izmanto šo iespēju.

-Kādas ir saimnieku prasības? Vai nav tā, ka vēlme ir, lai govis apsēklotos ar pirmo reizi, vienmēr dzimtu teles, kas vēlāk dod daudz piena.

S.Arcimoviča: Vēlmes ir ļoti dažādas. Katram bullim līdzi nāk īpašību kopums, ar kurām iespējams uzlabot meitu ražības, tipa un funkcionalitātes rādītājus. Mēs arī cenšamies panākt govs vai telītes apaugļošanos ar pirmo reizi. Strādājam ar modernāko AndroVision iekārtu, kas var noteikt katra konkrētā buļļa spermas kvalitāti – aktivitāti un koncentrāciju. Ārvalstīs labs rezultāts skaitās, ja, apsēklojot govi, tiek iztērētas vidēji divas devas uz govi. Mūsu sadarbības saimniecībās šis rādītājs ir 1,5–2 devas. Tiesa, jāņem vērā daudzi blakus apstākļi fermās, kas tieši ietekmē šo rādītāju katrā konkrētā saimniecībā.

Visai no buļļiem iegūtai spermai tiek veikta rūpīga kvalitātes pārbaude ar moderni AndroVision datorizēto spermas analizēšanas sistēmu, to vērtē pēc ejakulāta apjoma, spermas aktivitātes un koncentrācijas, kas redzama datora ekrānā. Spermu ar aktivitāti 8 balles un koncentrāciju virs 0,7 miljardiem/ml atšķaida ar speciālu atšķaidītāju, lai pēc sasaldēšanas vienā devā (0,25 ml) būtu 20 miljoni dzīvu spermiju ar pareizām taisnvirziena kustībām.

Vaislas buļļu sperma tiek ievietota pajetēs, ko nomarķē, sasaldē un ievieto uzglabāšanai īpašos konteineros – Djuāra traukos, ar pastāvīgu temperatūru mīnus 196 grādi pēc Celsija.

- Pēdējie divi gadi piensaimniekiem bija ļoti grūti, ņemot vērā tirgus krīzi. Kā tas ietekmēja jūsu darbu?

N.Feodorovs: Mēs saprotam šīs grūtības un cenšamies piedāvāt pēc iespējas izdevīgākas cenas un nosacījumus. Arī mums šis nav bijis viegls laiks. Mēs protam saražot pasaules klases produktu par ļoti pievilcīgu cenu Latvijas zemniekiem.

Mēs stiprinām arī Latvijas ekonomiku un nodrošinām apmēram 30 darbavietas Siguldā, kas nav mazsvarīgi. Esam viens no lielākajiem nodokļu maksātājiem savā reģionā. Viens veids ir pirkt un pārdot, bet ražot vienmēr ir grūtāk un dārgāk. Mēs buļļus iepērkam ārvalstīs Eiropā, kur tos pērk arī vadošās ārvalstu kompānijas, t. sk. arī ģenētikas ražotāji ASV.

S.Arcimoviča: Mēs iepērkam tikai pēc genoma novērtētus buļļus, zinām, kāds ir to lineārais vērtējums un funkcionālās īpašības, kāda būs ražība. Varam pierādīt, ka šeit ražotais biomateriāls dod tādus pašus un vēl labākus rezultātus meitām nekā ievestais.

Attēlā: Limuzīnas šķirnes bullis Taisons VCG Nr. LG 06394 un Holšteinas melnraibās šķirnes bullis Maybach VCG Nr. HM 60522 tiek gatavoti spermas iegūšanai.

-Vai Latvijā nav iespējams radīt šādus labus buļļus?

N.Feodorovs: Var, bet šeit ir citi kritēriji. Ārvalstīs buļļus pēta desmit un vairāk paaudzēs, vērtējot māšu ražību un citus rādītājus. Latvijā tik ilgstošu pētījumu faktiski nav. 

Zemnieks jau var teikt – man ganāmpulkā ir 12 tūkstoši kilogramu izslaukumi no govs gadā, kāpēc neņemat bullīšus no mūsu labajām govīm. Ir jābūt ļoti labai ģenētikai gan no tēva, gan no mātes puses. 

Varbūt ar laiku, kad ciltsdarbs būs ilgstoši un kvalitatīvi veikts, mēs varēsim tirgot buļļus arī uz ārzemēm. Šobrīd mēs varam lepoties ar to, ka mūsu buļļu meitas var pārdot par ļoti labu cenu. To pierāda arī aizvadītais gads, kad no Polijas brauca uz Latviju un pirka veselus ganāmpulkus. Viņi zina, ka šeit ir tā pati ģenētika, kas Vācijā, ASV u.c., tikai cenas ir daudz labākas, govis ir skaistas.

S.Arcimoviča: Latvijā nav daudz liellopu ģenētikas speciālistu, tādēļ klausāmies un mācāmies no ārvalstu ģenētiķiem un analītiķiem, regulāri braucam uz Hannoveres izstādi, konferencēm, govju šoviem, skatāmies, kas notiek pasaulē. Tādēļ ir ļoti atzīstami, ka ārvalstu speciālisti, apmeklējot mūsu zemnieku saimniecības, atzīst, ka tajās ir pasaules klases buļļu meitas. Pie mums izmanto tādas pašas ģenētiskās līnijas kā ASV, Vācijā un citur pasaulē. Nav nepieciešamības vienmēr iepirkt dārgu importēto biomateriālu, jo mūsu uzņēmuma izmantotajos buļļos ir pasaules klases vaislinieku līnijas un spējam saražot materiālu par pievilcīgu cenu. 

- Ko varat piedāvāt gaļas lopu audzētājiem, ņemot vērā, ka optimāli sasniedzamais mērķis zemniekam ir izcils tīršķirnes ganāmpulks?

N.Feororovs: Mēs pērkam spermu no ārvalstīm vai arī gaļas šķirnes buļļus no Latvijas tīršķirnes gaļas ganāmpulkiem, kas ir no ārzemēm ievesto buļļu pēcnācēji. Gaļas lopu sperma visā pasaulē ir dārga, bet mēs varam piedāvāt dažādu gaļas šķirņu buļļu spermu sēklošanai par labu cenu. 

Daudzi zemnieki izmanto gaļas šķirņu ģenētiku krustošanai ar piena lopiem. Reizēm saimnieki gaļas lopu spermu izmanto brāķējamu piena govju apsēklošanai. Tomēr atceramies, ka 50% pēcnācējos nāk no mātes. No sliktas govs labu meitu dabūt faktiski nevar.

- Cik plaši tiek izmantotas piena laboratorijas pakalpojumi?

N.Feodorovs: Mēs varam pārbaudīt obligātos pārraudzībai nepieciešamos rādītājus – taukus, olbaltumvielas, laktozi, somatiskās šūnas, sasalšanas punktu un arī urīnvielu. Atbildi ātri var saņemt e-pastā, tā ir vispopulārākā informācijas saņemšanas forma. Šo pakalpojumu izmanto liela daļa Vidzemes zemnieku, arī saimnieki no Kurzemes. 

Ne par velti sakām, ka esam partneris zemniekiem, jo nodrošinām, sākot no biomateriāla piegādes līdz pat mēraparatūras pārbaudēm. 

Uzziņa

  • Siguldas CMAS ir viena no lielākajām ģenētiskā materiāla ražotājām un piegādātājām zemniekiem Latvijā. 
  • Piedāvā Holšteinas piena šķirņu (melnraibo un sarkanraibo), dažādu sarkano piena šķirņu un dažādu gaļas šķirņu liellopu biomateriālu.
  • Nodrošina liellopu vērtēšanas pakalpojumus (veic sertificēti speciālisti), individuālu buļļu piesaisti ganāmpulkam ar Buļļu atlases programmu (BAP), mākslīgās apsēklošanas pakalpojumus.
  • Piedāvā piena kvalitātes kontroles laboratorijas pakalpojumus: govs piena fizikāli ķīmiskās pārbaudes; urīnvielas un laktozes satura noteikšanu pienā, kā arī slaukšanas iekārtu piena mērītāju un mērkannu pārbaudes.
  • Piedāvā mākslīgās apsēklošanas kursus govkopībā un pārraudzībā, dažādus seminārus par zemniekiem svarīgiem jautājumiem, t.sk. piesaistot ārvalstu speciālistus.

Pārpublicēts no žurnāla „Latvijas Lopkopis” 2016. gada novembra izdevuma (Nr.11). Raksta autore: Iveta Tomsone. Foto: I.Tomsone un Siguldas CMAS.