Uzmanības fokusā: Holšteinas sarkanraibā šķirne

Holšteinas melnraibās un Holšteinas sarkanraibās šķirnes dzīvnieki ir no vienas šķirnes, tikai ar atšķirīgu apmatojumu. Agrāk lielākā daļa dzīvnieku audzētāju ASV un Kanādā savos Holšteinas govju ganāmpulkos neatstāja sarkanraibā apmatojuma dzīvniekus. Tomēr 1964. gadā ASV sarkanraibās krāsas apmatojuma dzīvnieki tika atzīti par atsevišķu Holšteinas sarkanraibo šķirni un tos sāka uzņemti kopējā šķirnes ciltsgrāmatā.

Holšteinas sarkanraibās šķirnes dzīvnieku apmatojuma krāsu nosaka recesīvais gēns kā ietekmē melnā krāsa apmatojumā tiek aizstāta ar sarkano. Gēnu allēle “B” pārstāv dominanto melno krāsu, bet “b” allēle- recesīvo sarkano krāsu. Holšteinas šķirnes dzīvnieki ar gēnu variantiem “BB”, “Bb” vai “bB” būs ar melnraibu apmatojumu, bet “bb” gēnu variantā ar sarkanraibu apmatojumu. Atsevišķos gadījumos Holšteinas šķirnes pēcnācēji var piedzimt sarkanraibi, bet  laika gaitā apmatojuma krāsa pilnībā nomainās uz melnraibo vai sarkanraibo krāsu var novērot tikai ap dzīvnieka purnu, ausīm un uz muguras daļas.

Salīdzinājumā ar Holšteinas melnraibās šķirnes dzīvniekiem, sarkanraibās krāsas dzīvniekiem ir raksturīgāka spēcīgāka kaulu uzbūve,  labāki piena kvalitātes rādītāji (augstāks tauku un olbaltuma saturs pienā). Šķirnes pozitīvās īpašībās ir laba kāju un nagu veselība, tesmens uzbūve, imūnsistēmas darbība, karstuma izturība, auglība, kā arī ilgmūžība.

Holšteinas šķirnes vaisliniekiem ar sarkano dominanto gēnu, vārdam nereti tiek pievienots krāsas atpazīstamības vārds “Red”. Atsevišķiem vaislas buļļiem  pie vārda ir  redzams apzīmējums –“RC”, kas norāda uz to, ka dzīvnieks ir sarkanā recesīvā gēna nēsātājs (atsevišķos gadījumos pēcnācēji var piedzimt ar sarkanraibu krāsas apmatojumu).

Mēs piedāvājam ievērojamu skaitu Holšteinas sarkanraibās šķirnes vaislinieku no dažādām pasaules valstīm.

JULANDY LB61212 – viens no pasaulē visvairāk pārdotajiem Holšteinas sarkanraibās šķirnes vaisliniekiem! Novērtēts pēc meitām, raksturojas ar vieglām dzemdībām, iespaidīgu ražības kāpinājumu, kā arī uzlabo olbaltuma daudzumu pienā. Tesmeņa un robotu slaukšanai nepieciešamo īpašību uzlabotājs.

GONZALES LB61425, CADILLAC RED LB61075, MEGASTAR P LB61138, FRISK RED LB61424, NATURE LB61365 –pēc genoma novērtēti vaislinieki, kas ievērojami uzlabos tauku un olbaltuma daudzumu pienā.

Latvijā pēc meitām ( 206 meitas 86 ganāmpulkos) izcili novērtētais FERRARI RED 60765- lielisks kāju un tesmeņa uzlabotājs. Vaislinieks savām meitām ir nodrošinājis izslaukuma kāpinājumu (+956kg) ar labu tauku saturu pienā (+0.14). FERRARI meitas ir ieguvušas augstu eksterjera pazīmju novērtējumu.

Ja vēlaties palielināt sava ganāmpulka ražīgumu, iesakām izvēlēties šos vaisliniekus: CHERRYTO LB61278, JULING LB61302, EL TORO LB61184, kas savām meitām nodrošinās iespaidīgu izslaukuma kāpinājumu un vieglu atnešanos.

Atgādinām, ka mūsu piedāvājumā bez iepriekš minētajiem ir vēl vairāki izcili bezragu (tolo) gēnu pārstāvoši buļļi: RAMBO PP LB61487, ARMADA PP LB61184, MODULL PP LB61362, AYOL P LB61446.