Slaucamo govju auglības indeksi

Holšteinas šķirnes govju auglības rādītāji dažādās pasaules valstīs ir atšķirīgi. Ražīgumam arvien palielinoties, piensaimniekiem ir svarīgi, lai govju auglības un veselības pazīmes negatīvi neietekmētu kopējo ganāmpulka peļņu un  efektivitāti.

Lielākajā daļā valstu auglība netiek skatīta kā viena pazīme, bet apkopo vairākas, veidojot kopējo auglības indeksu. ASV kopējais auglības indekss (FI) apvieno vairākas govju reproduktīvās veselības pazīmes: spēju apaugļoties kā telei, spēju apaugļoties kā laktējošai govij, govju vispārējās spējas uzsākt meklēšanās ciklu, izrādīt meklēšanās pazīmes, kā arī apaugļoties un saglabāt grūsnību.

Auglības indeksa aprēķina formula: FI = (.7 x DPR) + (.1 x CCR) + (.1 x HCR) + (.1 x EFC), kuru veido meitu grūsnības rādītāji (DPR), govju apaugļošanās rādītāji (CCR), apaugļošanās rādītāji telēm (HCR), kā arī jauna pazīme- agrīnā pirmā atnešanās (EFC). Auglības indekss tiek iekļauts kopējā ASV selekcijas indeksā TPI, veidojot 13% īpatsvaru no visām selekcijas pazīmēm.

Mūsu piedāvājumā ir vairāki izcili ASV buļļi ar augstu auglības indeksa (FI) vērtējumu. Pēc genoma/meitām novērtētie buļļi: RORY (+2.8), BLUNDER (+2.1), PONCHO (+1.9), ROCKFORD (+1.8), RUNAWAY (+1.4) un MILT (+1.1).

Vācijā kopējais auglības indekss RZR sastāv no piecām govju reproduktīvajām pazīmēm -govju meklēšanās pazīmju neizrādīšanu 56 dienu laikā pēc pēdējās apsēklošanas (NRR), govju pirmo veiksmīgo apsēklošamu, kas tiek noteikta atsevišķi arī telēm, govju grūsnības rādītājiem un laiks no pirmās apsēklošanas līdz dzemdībām. RZR auglības indekss tiek iekļauts kopējā Vācijas selekcijas indeksā ar 10% īpatsvaru.

Augstākie auglības (RZR) rādītāji mūsu piedāvātajiem buļļiem no Vācijas: STUNTMAN (123), NOBEL RED (117), FRISK RED, EL TORO (113) un JULING (107).

Vaislas buļļu ģenētikas ražotāju kompānijas veido arī savus atražošanas indeksus, lai noteiktu izplatīto vaislinieku auglības rādītājus. Piemēram, ASV kompānija Stgenetics ir izveidojusi savu ULTRAFertility auglības indeksu pēc dzimuma šķirotajai spermai. Šajā indeksā tiek iekļauti tikai tie buļļi, kuru apaugļošanās rādītāji ir vismaz par 4% augstāki nekā vidēji visā šķirnes populācijā. Mūsu pēc dzimuma šķirotās spermas piedāvājumā: buļļi- BLUNDER,  MOTOR OIL, MERRYGUY un SHOOTER ir ieguvuši augstus rādītājus šajā ULTRAFertility indeksa topā.